KategorieWalki rycerskie

W czym walczą sportowi rycerze?

Bardzo częstym pytaniem jakie dostajemy, jest pytanie o to, czy noszone przez nas zbroje są prawdziwe, czy są wykonane ze stali i czy broń nie jest przypadkiem plastikowa. Dlatego tez postanowiliśmy w kilku słowach wyjaśnić jak to jest.

Zbroje

Uzbrojenie naszych zawodników dokładnie odpowiada pancerz średniowiecznym, jest ku temu jeden główny powód – rozwój rynsztunku rycerskiego trwał ponad 1000 lat i jego celem było zapewnienie bezpieczeństwa w prawdziwej walce. Współcześnie trzeba przyznać, że mamy lepsze gatunkowo stale, pewniejszą jakość hartowania, ale sam sposób wyrabiania zbroi jest identyczny. Jedyną większą różnicą jest rezygnacją z uzupełniania luk w pancerzu takich jak pachy czy zgięcia łokciowe kolczugami ale to wynika bezpośrednio z tego, że nasze współczesne walki nie dopuszczają używania pchnięć i taka kolczuga nie jest konieczna pod względem bezpieczeństwa.

Trzeba podkreślić, że nasze zbroje są zbrojami bojowymi, a nie turniejowymi. Wojownik w takiej zbroi nie tylko, jak na turnieju, musiał najechać kopią na wroga, ale także walczyć na piechotę, wstać z ziemi gdyby go zrzucono z konia, wejść po drabinie, przeskoczyć przeszkodę i wszystkie inne ruchy przydatne na polu bitwy niezbędne żeby przeżyć.

Waga takiego wyposażenie rycerskiego wacha się w zależności od wybranego wzoru pancerza i budowy zawodnika od 20 do 35 kg. Zazwyczaj trochę lżejsze są zbroje używane w konkurencjach 1vs1, a cięższe i przy tym lepiej zabezpieczające są zbroje używane w walkach grupowych.

W Stalowej Arenie pancerze zawodników muszą spełnić poniższe trzy warunki:
1. Warunek historyczności – czyli każdy element używany w walce musi mieć swoje potwierdzenie w jakimś oryginalnym egzemplarzu z dawnych czasów
2. Warunek bezpieczeństwa – Zasłonięte muszą być wszystkie stawy, a hełm musi zasłaniać twarz
3. Warunek estetyki – Czyli każdy z naszych wojowników ma zadbać o estetykę sprzętu, usunąć rdzę pozaszywać rozdarcia i posiadać heraldyczną tarczę.

Broń

Także nasza broń jest wzorowana na średniowiecznej, choć tutaj ze względów na konwencję walki sportowej więcej jest różnić niż przy pancerzach:

1. Broń używana w Stalowej Arenie jest cięższa i wyważona bardziej do przodu niż oryginalne miecze. Nasza broń waży 1400g i ma wyważenie 12cm do przodu od jelca. Typowy jednoręczny miecz historyczny ważył koło 1100g, a jego wyważenie było około 9cm od jelca. Zwróćmy uwagę, że im wyważenie jest dalej od jelca tym trzeba mieć silniejszą rękę do operowania bronią. W dużej mierze powyższe zmiany są podyktowane tym, żeby każde uderzenie była mocne i robiło wrażenie na zawodniku. W związku z tym musi starać się ich unikać także ze względu na potencjalną kontuzję, a nie tylko ze względu na punkty, które traci.

2. Ze względów bezpieczeństwa broń jest tępa, czyli jej funkcja z tnącej zmienia się na miażdżącą. Także sam czubek miecza jest znacznie bardziej zaoblony w stosunku do miecza historycznego

Zobacz także: