KategorieWalki rycerskie

Walki Rycerskie jako sport, a nie rekonstrukcja

Sportowe walki rycerskie maja swój początek w grupach rekonstrukcyjnych tworzących się tak ochoczo w latach 90. Był to okres rozkwitu w całej Polsce i w Europie bractw rycerskich, w których ludzie skupiali się na przebieraniu w stroje z epoki i robieni inscenizowanych walk.

Wraz ze wzrostem świadomości historycznej poprawiały się wykonywane przez rzemieślników zbroje. Wraz z zaadoptowaniem historycznych rozwiązań pewna grupka rekonstruktorów uznała, że skoro już zbroje chronią i działają podobnie jak ich historyczne pierwowzory, to czemu nie spróbować używać ich zgodnie z przeznaczaniem w prawdziwej walce.

Z każdym rokiem coraz więcej ludzi decydowało się porzucić samo odgrywanie na rzecz realnych zmagań turniejowych. Jednakże największy przełom nastąpił w 2009 roku wraz z rozegraniem po raz pierwszy rycerskich mistrzostw świata pod nazwa Bitwa Narodów. W pierwszej edycji wzięły w nich udział 4 kraje: Rosja, Ukraina, Białoruś i Polska (w barwach polski walczyli także zawodnicy litewscy). Od tego czasu rozpoczął się prawdziwy rozkwit Sportowych Walk Rycerskich.

Aktualnie w mistrzostwach świata bierze udział już ponad 40 krajów, w tym nie tylko takie bezpośrednio kojarzone z rycerstwem jak Polska, Niemcy, Anglia ale także takie egzotyczne z punktu widzenia europejskiego średniowiecza jak Chiny, Nowa Zelandia czy USA. Co ważniejsze powoli zmienia się społeczny odbiór walk rycerskich nie jako ciekawostki i inscenizacji na festynach miejskich, ale realnego sportu, a większość nowych zawodników nie ma już żadnych powiązań rekonstrukcyjnych i dołączyła do tych zmagań tylko ze względów ambicji sportowych.

Zobacz także: