KategorieWalki rycerskie

Z jaką siłą uderzają rycerze?

Często ludzie zastanawiają się z jaką realnie siłą uderzają wojownicy w Stalowej Arenie i jak się to ma do innych sportów walk. Postanowiliśmy podejść do tego eksperymentalnie i podać realne wartości. Dzięki wsparciu Centralnego Labolatorium Badawczego AWF przeprowadziliśmy pomiary na tej samej maszynie na której sprawdza się siłę uderzeń zawodników boksu czy MMA.

Sprawdziliśmy szereg broni a podane wyniki są wartościami średnimi więc poszczególne ciosy zdarzały się nawet mocniejsze. Bronie testował Robert Szatecki ważący 80 kg medalista mistrzostw świata walk rycerskich, a same uderzenia wykonywał w pełnej zbroi rycerskiej. Dla łatwiejszego zobrazowania niutonometry przeliczyliśmy na kilogramy i tak nam wyszło poniższe zestawienie:

250 kg – Uderzenie Lekką tarczą turniejową o wadze: 1,4 kg
300 kg – Uderzenie lekkim turniejowym mieczem jednoręczny waga: 1,2 kg
350 kg – Uderzeniem lekkim tasakiem jednoręcznym bez przeciwwagi w postaci głowicy waga: 1.1 kg
400 kg – Uderzenie ciężką tarczą, taką jak większość zawodników używa w Stalowej Arenie o wadze: 2,6 kg
650 kg – Uderzenie ponad półtorametrową halabardą o wadze: 1,9 kg
700 kg – Uderzenie krótkim 86 centymetrowym młotem lucereńskim powierzchnią obuchową o wadze: 1,9 kg

Żeby uzmysłowić sobie jaka to jest siła to trzeba wspomnieć, że w trakcie badań Polskich zawodników MMA w tym samym instytucie siła ich uderzeń dochodziła do 300 kg (choć trzeba pamiętać o największych bokserach wagi ciężkiej, których cios dochodził do 680kg!). Zawróćmy uwagę, że w wypadku uderzeń bronią ta siła rozkładana jest na znacznie mniejszą powierzchnię, a zbroje ubierane przez rycerzy są nie tylko grubsze ale i nieporównywalnie mocniejsze niż blachy samochodowe, a nieraz widzimy jak po pojedynczych ciosach wgniatają się i pękają.

Zobacz także: